Kali Linux’ta Google Chrome Yükleme Sorunu

Kali Linux işletim sistemine google chrome web tarayıcısının kurulma aşamalarını ve bu aşamalar esnasında karşınıza çıkabilecek sorunları kısaca anlatacağım.

1.Google Chrome Web Tarayıcısının Bilgisayarınıza İndirilmesi

Bu aşama herkesin bildiği gibi google arama motoruna veya başka bir arama motoruna “google chrome indir” yazılarak google’ın resmi web sayfasından .deb uzantılı google chrome dosyasının indirilme aşaması.

2. İndirilen Dosyanın Kurulması

Downloads klasörünü terminalde açtıktan sonra şu komutu “dpkg -i google-chrome….(dosyanın tam adı ve uzantısı)” terminalde çalıştırıyorsunuz. Bu aşamada sorun yaşanırsa terminalde “apt install -f” komutunu çalıştırıp gerekli paketleri yükleyin.

3. Google Chrome’un Açılmaması

Yüklemeyi tamamladıktan sonra google chrome tarayıcısı açılmıyorsa, terminalde açmaya çalıştığınızda şuna benzer bir hata alıyorsanız “zygote_host_impl_linux.cc(89)] Running as root without –no-sandbox is not supported.” çözümü için aşağıdaki adımları izleyin.

3.1. Dosyalar->Diğer Konumlar->Bilgisayar->opt->google->chrome->google-chrome dosyasını metin düzenleyici ile birlikte açın.

3.2. google-chrome dosyasını metin düzenleyici ile açtıktan sonra şu şekilde olan sonra satırı

exec -a "$0" "$HERE/chrome" "$@"

bu şekilde değiştirin

exec -a "$0" "$HERE/chrome" "$@" --user-data-dir --no-sandbox

Dosyayı kaydedip kapattıktan sonra google chrome web tarayıcısını açmayı deneyin. Eğer açılıyorsa güle güle kullanın daha farklı bir sorunla karşılaşıyorsanız yorum bölümüne yazın ya da arama motorlarını kullanarak çözüm arayın. Şunu da belirtmekte fayda var –no-sandbox komut satırını kullanmak güvenlik açısından sağlıklı değildir. Keyifli günler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s