CIA Her Yerde! Casus Drone

Geçen gün arkadaşımla bitirme projesi hakkında fikir yürütüyorduk. Casus aracı yapabileceğimizi söyledim şöyle ufak tefek arı gibi bir şey görüntü kaydetse o olmazsa ses kaydetse falan filan, bu fikri de zaten black mirror dizisinin 3.sezonunun son bölümünden çalmıştım. Black Mirror 2011’de başlayan İngiliz dizisi ve çağın ilerisinde senaryolara sahip olduğunu düşünüyor(d)um. Biz düşündüğümüz arı büyüklüğünde, ses, görüntü kaydı yapabilen bu cihazın nasıl ivmeleneceğini, yakıt ihtiyacını nasıl karşılıyacağını, nasıl haberleşme sağlayacağını filan konuştuktan sonra vazgeçtik. Yani net bir şekilde vazgeçtik çünkü üstesinden gelebileceğimizi düşünmedik. Aradan biraz zaman geçtikten sonra bir haber gözüme ilişti. CIA 1970 yılında aynen bahsettiğimiz şeyi yapmış, tam 46 yıl önceden bahsediyorum.

casus_drone9cm uzunluğunda, gazla çalışan ufak bir motoru olan, kafasındaki lazer ışını sayesinde yolunu bulan, kuyruk kısmındaki verici ile ses verilerini aktaran, yaklaşık 1 dakika boyunca 200 metre mesafede uçabilen bir dronedan bahsediyorum. Rüzgarlı ortamlarda kontrolünü kaybettiği için rafa kaldırılmış bir proje fakat mesele bu projenin hayata geçip geçmemesi değil CIA’in casusluk konusunda tahmin edemeyeceğimiz kadar ileride olmasından bahsediyorum. Bu aslında korkunç bir şey belki şu an ulaşamadıkları yer yoktur.

Bu haberi gördükten sonra Black Mirror dizisinin de bizim de ufkumuzun ne kadar dar olduğunu gördüm. Şu an hayal edemeyeceğimiz şeyleri adamlar 46 yıl önce yapmış. Zaten izlediğim her şeyde okuduğum her yerde parmakları olan bir kurumdan bahsediyorum. Neyse tebrik etmekten başka yapacak bir şey yok umarım bir gün hayal gücümüz gerçeklere yetişebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s