Alışveriş

Alışveriş demek, almak ve vermek demek. Almak ve vermek demek, tüketmek ve üretmek demek. Hayat bize aslında şunu diyor; bir şeyi tüketmek istiyorsan karşılığında bir şey üretmelisin!

Başka Bir Şey videolarında denk geldiğim Kadir Köymen şunları söylüyor;

Her yaptığımız tüketim bizi aşağıya doğru kaydıran bir şey. Tüketim ve üretim bazen birbirine karışabiliyor. Kitap okumak, bir tüketim çünkü işimiz bittiğinde bir kitabı bitirmiş oluyoruz…. ve gelişmiş bir ülke olmakla olmamak arasındaki fark sadece tüketmekle üretmek arasındaki farkı algılamak.

Kadir Köymen’e katılmadığım bir nokta var. Kitap okuma örneği üzerinden gidecek olursak, biten bir kitap sizin fikir üretmenize basamak olabilir. Biz kitabı yine tüketmiş oluyoruz tabi ki ama o kitap karşılığında bir şey veriyor yani bir şey üretmiş oluyor bu her ne kadar soyut olsa da. Bir motoru yapabilmek için tükettiğimiz piston gibi.

Sadece tüketerek bir insan yaşayamaz. Para kazanmak için insanın vaktini harcaması, çalışması, bunun karşılığında da bir şey üretmesi gerekir. Peki üreten insanla üretmeyen insan dediğimiz şey ne derseniz, ürettiklerinin farklılığı diyebilirim. Ülke olarak bakarsanız da sadece sebze meyve üreten bir ülke ile teknolojik ürünler üreten ülkeler arasındaki farklılığı gösterebilirim.

Her karşılaşılan problem bir fırsattır aslında. Bu fırsatları değerlendirip, problemlerin çözümleri için fikir üreten insanlardır şu an etrafınızda gördüğünüz büyük işlerin sahipleri. Popular Science dergisinin Nisan 2016 sayısında denk geldiğim Veysel Berk ile ilgili bir bölüm var. O yazıyı kesinlikle okumanızı tavsiye ederim çünkü karşılaştığı her problemi fırsat olarak değerlendirmiş bir kişinin hikayesi. Size ilham olacaktır.

Sizlere, bizleri çoğunluğun ürettiği şeylerin dışında bir şeyler üretmeye sevk eden bir youtube kanalı önereceğim. Hakkında fazla konuşmama gerek yok kısa videolardan oluşuyor. Kanalın adı Başka Bir Şey.

Reklamlar

2 thoughts on “Alışveriş

  1. doğum gününü kutlamak için post açmanı bekledim ama madem yeni bir gönderi yok ben de bu gönderide kutlarım.blogunu okuyan birisi olarak hayatta beklemeyi hic sevmem ve bir şeyleri ertelemeyi.sonuçta hayat yaşamın manasına ulaşmak için çok kısa. o yuzden sana huzurla dolu yıllar diliyorum.iyiki doğdun!!:)

    • Ben de senin gibiyimdir beklemeyi ve bir şeyleri ertelemeyi sevmem ama bu sevmediklerimi sürekli yaparım. Bu başlığın altında doğum günü kutlaması biraz garip olmuş ama çok teşekkür ederim sabırsız arkadaşım 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s