Google Cuma Projesi

Doğan Cüceloğlu’nun İçimizdeki Biz adlı kitabını okurken bir bölüm dikkatimi çekti. Bir ailenin parkta çocuğuna karşı olan tavrın çocuğun üzerindeki etkisine değinilmiş. Uzun uzun daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak isterdim fakat kitabı okumanızı daha doğru buluyorum. Yani anlatılmak istenen çocuğu fazla sıkmamamız gerektiği. Daha sonra iş hayatına geçiyor konu ve iş hayatında da yöneticilerin çalışanlarına yaptığı baskının çalışanlar üzerindeki etkisine değiniliyor.

İş yeri sahibi yani patron iş verenlerine çok aşırı baskı yaptığı zaman çalışanlar aslında daha fazla performans gösterecekleri yerde daha az performans göstermeye başlıyorlar. Bunları düşünürken aklıma kuzenimle yaptığım bir sohbet geldi. Google firmasının cuma projesi diye bir projesi olduğunu öğrendim. Google cuma günleri çalışanlarını serbest bırakıyor ve kendilerinin bir proje geliştirmesini istiyor. Google’ın şu anda kullanımda olan çoğu işlevi bu projenin ürünüdür.

Türkiye’de çalışanlara böyle bir fırsat tanınmıyor. Aslında bu tarz uygulamalar bizde de olsa çok yeni işlerin çıkacağını düşünüyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s